Od paru dobrych lat zawód projektanta interfejsów (UX/UI) mobilnych kusi wynagrodzeniami i oferuje niezłe warunki pracy. Po co męczyć się z drukiem, naciąganiem brandingu na szablony PowerPointa, kiedy można jednego dnia obudzić się na szkoleniu z Photoshopa i zrozumieć, że można składać przyciski za kasę.
UX/UI branża wczoraj i dziś
Pewnego dnia zawód projektanta UX/UI oddzielił się od grafika i projektanta i zaczął swoje przygody. Po jakimś czasie okazało się, że Photoshop nie nadaję się do interfejsów nawet po dodaniu możliwości obszarów roboczych w jednym pliku PSD. Aplikacja od 1988 roku obrastała funkcjonalnością ale nadążyć za rynkiem UI mu się nie udało.
W 2012 roku program Sketch od Bohemian Coding zdobył nagrodę Apple Design Award. W 2018 rozmawiając z CEO Warszawskiej agencji zajmującej się projektowaniem web i aplikacji mobilnych usłyszałem:
„Do wyceny zawsze dodajemy bufer. Jeśli zdarza się, że layout aplikacji mobilnej dostajemy w Photoshopie – nasz grafik przerabia to na Sketch”
Gdzie są ukryte aż takie benefity płynące z korzystania ze Sketch’a? Oprogramowanie te dostępne jest tylko dla Mac’a i wcale nie jest darmowe. Okazuje się, że rzeczywistość 2018 roku nie tkwiła w produkcie a w tym, jaki ekosystem ma obok siebie. A Sketch ma.
W branży UX/UI nigdy nie jesteś sam. Ciągle musisz pamiętać nie tylko, jak fajnie coś „narysować” ale też jak to poprawnie przekazać programistom. I tu wracamy do tak ważnego ekosystemu. Zamiast maila w stylu: „Guys, jak mam pociąć ikonki dla was?” można wykorzystać Zeplin, gdzie każdy sprawdzi sobie wymiary dowolnego elementu z layoutu zaimportowaniego ze Sketcha. Warto pamiętać o animacjach. Najlepsze aplikacje mają skomplikowaną, przemyślaną i dobrze zaprojektowaną animację. A jak animację przekażemy programistom? Principle nam to ułatwi. To nie jest koniec ale to wszystko łączy jedno. Ilość dodatków i kompatybilność Sketcha z innym oprogramowaniem. Większość wymienionego oprogramowania jest dostępna tylko dla Mac. Więc mamy to co mamy.
Adobe i walka z konkurencją
Próbował. W pakiecie Adobe Creative Cloud pojawił się Adobe XD. Przedstawiony po raz pierwszy, program ten był na konferencji Adobe Max w 2015 roku. 2015! przeciwko iPhone 2G który zaczął zmieniać świat interfejsów w 2007. Teraz Adobe XD jest darmowy lecz „cena” nie pomaga mu zdobyć użytkowników. W tej branży, przy wynagrodzeniach zaczynających się od 12000 zł bez problemu można kupić licencję na Zeplin, Principle, Sketch i komputer Mac.
Adobe obecnie
Adobe pozostaje najlepszym rozwiązaniem dla grafików, DTP, i nawet dla web. Też wiadomo, że mają konkurencję w branży oprogramowania dla wideo. Dużo osób narzeka też na płatną, miesięczną subskrypcję za Adobe CC zamiast jednorazowej płatności. W każdym razie my, jako użytkownicy w tym przypadku jesteśmy tylko na plusie. Taka konkurencja da nam najlepiej dostosowany do użytkowników produkt.
Władysław Żolik
Usability przede wszystkim. Projektuję na rynku polskim i zewnętrznym. Nie przyjmuję zleceń z facebooka 😊