Projektowanie stron internetowych dla każdego. W dzisiejszych czasach posiadanie własnej strony internetowej jest równie ważne co posiadanie logotypu czy wizytówki. Szczególną uwagę zwraca na to każdy współczesny przedsiębiorca lub zarząd dużej firmy. Znane powiedzenie „Nie ma cię w internecie, nie istniejesz” jest jak najbardziej trafną odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto posiadać stronę.

Strona może pojawiać się na niskich pozycjach w wyszukiwarce lub posiadać prostą szatę graficzną, ale zawsze musi być dostępna pod dokładnym adresem.

Współpracując z działem PR oraz komunikacji zewnętrznej, niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, w której sprawdzano naszych podwykonawców po wykonaniu strony internetowej. Pod uwagę brane były przede wszystkim treści i projekt graficzny danej witryny. Nawet dział PR doskonale zdaje sobie sprawę z wartości, jakie niosą teksty i grafiki we współczesnym świecie. Warto o tym pamiętać.

Władysław Żolik Grafik - Agencja graficzna artlime

Władysław Żolik

Art Director / Business owner Artlime Design

Strona internetowa a użytkownik

Na pewnym etapie działalności warto mieć nie tylko stronę-wizytówkę, ale również rozbudowany portal, na którym użytkownik (w tym przypadku potencjalny klient) znajdzie wszystko dla siebie, aby zaspokoić własne potrzeby i nawiązać współprace.

Taka strona dość często już musi generować duży ruch organiczny. To z kolei wymaga dodatkowych rzeczy. Najważniejsza z nich to User Experience (dalej UX).

Jest to element uzupełniający projektowanie stron www. Zawiera spis reguł i wymagań, opartych na badaniach ruchu na stronie. Wnioski z tych badań zawierają w sobie rekomendacje, a ich precyzyjne wdrożenie może znacznie poprawić wskaźniki zadowolenia klienta, a nawet odczuwalnie zwiększyć konwersje. Niestety wciąż dużo firm rezygnuje z tego typu rozwiązania.

projektowanie stron internetowych

Projekt graficzny strony krok po kroku

Poprawnie wypełniony brief

Dokładny i precyzyjny spis wymagań od klienta zawierający również informacje dotyczące użytkowników serwisu oraz inne rzeczy niezbędne do zaprojektowania strony

Ustalanie szczegółów i dodatkowych oczekiwań klienta wobec nowej strony www

Pisemna lub ustna konsultacja z grafikiem na temat możliwości i sensu wykonania tych czy innych rozwiązań. Na tym etapie możemy wykorzystać istniejące już na rynku badania warunków projektu lub prowadzić swoje własne badania.

Analiza konkurencji

Ten punkt graficy mogą realizować bez informacji wstępnej od klienta. Badania te wskazują nam rozwiązania, z których korzystają konkurencyjne strony internetowe. Jeśli na większości z nich znajdzie się to samo rozwiązanie, warto zastanowić się dlaczego tak jest. Być może jest to już standard na rynku, który będą oczekiwać użytkownicy, również od naszej strony.

Ostatni punkt to dopiero wstępny projekt strony internetowe

Jak widzisz, tworzenie stron www zaczyna się dopiero po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji.

Warto pamiętać, że te punkty mogą ulec zmianie w zależności od agencji graficznej lub wymagań klienta. Traktujemy to jako szablon, który można w dowolny sposób modyfikować. Punkty te mają na celu jak najlepsze wykonanie projektu i zadbanie o wszystkie szczegóły ważne zarówno dla klienta, jak i użytkownika.

Napisz do nas