Projektowanie stron internetowych

projektowanie stron internetowych

Projekt graficzny strony internetowej

projektowanie stron internetowych

Nie trzeba wcale znać kodów HTML, aby projektować dziś strony internetowe. Istnieje coraz więcej wygodnych narzędzi, które w tym pomagają. Niektórzy decydują się więc zrobienie tego na własną rękę. Projektowanie stron internetowych to jednak często zadanie trudniejsze, niż się wydaje. Czym jest kreator stron www i od czego warto zacząć tworzenie własnej witryny?

Jak projektować strony www?

Strony internetowe powinny być przede wszystkim dobrze czytelne na urządzeniach mobilnych. Z tego powodu stawia się na proste i czyste projekty. Taka strona musi być wystarczająco intuicyjna, aby użytkownik swobodnie się po niej poruszał, ale również schludna i wizualnie zachęcająca. Projektowanie witryn można zacząć od rozrysowania wstępnego planu na kartce papieru bądź z wykorzystaniem kreatora stron www. To często też metoda na stworzenie taniej strony internetowej.

projektowanie strony www kod

Zasady projektowania stron www – podstawy

Najważniejszą z zasad przy tworzeniu strony internetowej jest konsekwencja stylu. Na całej witrynie musi znajdować się ten sam font. Ważna jest też spójność wizualna. Jeśli kolory mają ulegać zmianie, musi to być w jakiś sposób uzasadnione. Najłatwiej jednak postawić na kilka konkretnych i uważnie dobranych kolorów. Tworzenie stron wymaga również odpowiedniej przestrzeni dla odwiedzającego. Puste, białe powierzchnie nie są mile widziane, ale stosunkowo duży rozmiar tekstu oraz liczne ilustracje to coś, co zwykle przyciąga odbiorcę.

strona internetowa projekt

Jak zacząć tworzenie stron www

Istnieją obecnie dwie główne drogi rozpoczęcia tworzenia darmowych stron www. Po pierwsze, można zacząć uczyć się kodowania, które pozwoli nam zbudować witrynę od podstaw. Dużo częściej jednak do kreowania stron używa się szablonów znajdujących się w systemach zarządzania treścią, takich jak WordPress czy Joomla!. Pozwalają one na ominięcie części lub też całości kodowania, dzięki czemu tworzenie własnej strony internetowej jest dużo łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Jak nauczyć się projektowania stron www?

Koszt strony internetowej potrafi być dość wysoki, toteż w niektórych sytuacjach warto samodzielnie nauczyć się podstaw. Naukę warto zacząć od zapoznania się ze stronami internetowymi oferującymi darmowe poradniki oraz od sięgnięcia po profesjonalną literaturę, dzięki której zdobędziemy solidne podstawy. Warto jednak od razu łączyć teorie z praktyką, aby skuteczniej zapamiętywać zdobytą wiedzę. W tym przypadku praktyka jest równie potrzebna, co teoria.

Jednocześnie warto zdobywać wiedzę z dziedziny kompozycji oraz z wiedzy na temat barw. W przypadku tworzenia stron internetowych istotna jest estetyka, którą można rozwinąć właśnie w taki sposób.

Ogólne zasady projektowania stron www – stawianie na prostotę

Odbiorca strony internetowej nie chce tracić czasu. Dlatego zależy mu przede wszystkim na prostych i jasnych do zrozumienia formularzach. Projekt strony internetowej powinien więc być jak najbardziej intuicyjny. Każdy zbędny punkt powinien zostać wyeliminowany, a najważniejsze informacje, takie jak dane kontaktowe czy najlepiej sprzedające się produkty powinny być w zasięgu jednego kliknięcia, niezależnie od tego, na jakiej podstronie znajduje się odwiedzający.

projektowanie stron internetowych szkic

Nasze realizacje

Tworzenie stron www bez znajomości HTML

Ile kosztuje strona internetowa? To może być koszt nawet kilku tysięcy złotych. Takie witryny tworzone są jednak indywidualnie dla klienta, często bez korzystania z ogólnodostępnych szablonów. Jeśli jednak taki projekt nie jest koniecznością, bez problemu można zwykle wykorzystać kreator stron www. W sieci jest dostępne wiele tego typu aplikacji online, które pozwalają na bardzo wygodne tworzenie witryny. Projekt strony internetowej nie musi być więc wcale trudny do wykonania. Tę metodę można wykorzystać także wtedy, gdy chce się kogoś zatrudnić. Dzięki temu będzie można pokazać specjaliście najważniejsze elementy, które musi zawierać witryna.

Zaprojektowanie strony internetowej przez profesjonalistów

Jeśli kluczowy jednak jest indywidualny, dopracowany projekt, który będzie służył przez lata, warto podjąć współpracę z profesjonalistami. Dzięki temu witryna będzie nie tylko dostosowana do najnowszej technologii, ale również pozwoli na tworzenie identyfikacji wizualnej marki. Darmowa strona internetowa to opcja niezmiernie kusząca, ale trudna do realizacji przez jedną osobę, gdy musi zawierać także logo, merytoryczną treść oraz dobrze się pozycjonować.

macbook z kodem strony internetowej

Współpracując z działem PR oraz komunikacji zewnętrznej, niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, w której sprawdzano naszych podwykonawców po wykonaniu strony internetowej. Pod uwagę brane były przede wszystkim treści i projekt graficzny danej witryny. Nawet dział PR doskonale zdaje sobie sprawę z wartości, jakie niosą teksty i grafiki we współczesnym świecie. Warto o tym pamiętać.

Władysław Żolik

Art Director / Business owner Artlime Design

Tworzenie stron www, które od razu będą zwracać uwagę swoim wyglądem, wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Dlatego jeśli zależy Ci na najlepszym efekcie końcowym, skontaktuj się z nami.

Napisz do nas

kontakt@artlime.com.pl

Napisz do nas jeśli masz pytania lub chcęsz zamówić projekt