Ile kosztuje grafika

Zależy jaka. Nie będę tu opisywać, że wszystko zależy od poziomu grafika, od oczekiwanej jakości i usług dodatkowych. To jest dość proste i ten, kto tego nie rozumie nie jest osobą docelową tego bloga. Muszę dodać wartości temu tekstowi, będzie Google zadowolony…

Często mówię grafikom, że grafika to przede wszystkim technologia a ta wymaga wiedzy i dość często jest zależna od parametrów technicznych i bazuje na wymaganiach i ograniczeniach miejsc, w których ma się pojawić. „Narysować” (złożyć) layout to żadna sztuka. Dostosować go w taki sposób, żeby żaden wykonawca/podwykonawca nie miał zastrzeżeń i był przy tym nadal przydatny użytkownikowi – to już poziom profesjonalizmu, którego niestety brak na rynku.

Nie ma opcji dostać brief-a na oklejanie samochodu bez dodatkowych komentarzy od produkcji. Nie pozwolę sobie na puszczenie produkcji tapety firmowej bez wydruku próbnego (a zdarzało się nawet naklejanie próbne dla testowania oświetlenia biura). Takich rzeczy jest dość dużo. Często widzę innych wykonawców, którzy nie zagłębiają się w tematy inne niż te, które mają na monitorach.

Dlatego w naszym zawodzie szybko pojawiły się testy i badania na grupach docelowych a w moim rozumieniu podstawowe testy są znacznie droższe niż podstawowa grafika. To wynika z tego, że każdy projekt musi wykonywać jakąś funkcję.

Proszę zwrócić uwagę, że rozmawiamy o projektowaniu graficznym, zwykłym bez zagłębiania się w branże produktowe, koncepcyjne i inne związane z projektowaniem, które zawsze były bliżej produkcji.

 

No to ile kosztuje w końcu?

Gdy Bóg chce mnie ukarać, zsyła mi klientów, którzy mówią rzeczy typu: „To jakoś drogo, widziałem graficy na facebooku…” lub „A nam to zrobi siostra wiceprezesa rybki i to znacznie taniej”.

By móc powiedzieć wprost, ile kosztuje grafika – takie teksty jak ten powyższy są niezbędne. Dużo, długo, na facebooku lepiej…

Władysław Żolik Grafik - Agencja graficzna artlime


Władysław Żolik

Usability przede wszystkim. Projektuję na rynku polskim i zewnętrznym. Nie przyjmuję zleceń z facebooka 😊